Rankingi kredytów – czy wierzyć tym danym?

W Internecie aż roi się od różnego typu rankingów wszelkiej maści kredytów. Kredyty gotówkowe, hipoteczne, konsolidacyjne, dla firm – każda kategoria jest co miesiąc szczegółowo analizowana przez specjalistów, a wyniki tych badań upubliczniane. Pojawia się jednak wiele głosów, że wyniki są ustawiane poprzez kupno konkretnych pozycji i reklamę. Jak więc wybrać ranking, który rzeczywiście odzwierciedla tendencje dostępne na rynku?

Ranking rankingowi nierówny

Sama nazwa kredyt pochodzi od łacińskiego credo, czyli wierzyć. Niestety nie zawsze należy ufać bankom i firmom pożyczkowym, które – rzecz jasna – będą miały na względzie przede wszystkim własny zysk. Chyba każda osoba, która planowała zaciągnąć jakikolwiek kredyt, najpierw dokładnie badała różne oferty. I chyba każdy zauważył, że choć z pozoru podobne propozycje mogą różnić się jednym małym punktem, które znacznie mogą zmienić ratę naszego kredytu. A że na rynku aż roi się od kredytów różnego typu, samodzielne porównanie ofert jest bardzo mozolne i uciążliwe.

Aktualne, rzetelne, niezależne rankingi

Rankingi kredytówZ doświadczenia mogę stwierdzić, że najbardziej wiarygodne rankingi kredytów to te, które tworzą niezależne osoby prywatne. Polecić mogę stronę https://www.zadluzenia.com/, gdzie twórcy rankingów opierają się na aktualnych i rzetelnych danych.

Porównując rankingi warto także zwrócić uwagę jakie parametry są porównywane. Generalnie zasada jest prosta – im więcej danych jest branych pod lupę, tym bardziej rzetelny jest raport. Sprawdzajmy też jakiego okresu dotyczy raport. Oferty zmieniają się błyskawicznie, a biorąc kredyt w październiku na nic zdadzą nam się dane z kwietnia.

Złota zasada brzmi: rozsądek ponad wszystko. Nie dajmy się omamić chwytliwymi hasłami i przyjemną szatą graficzną (choć i to jest ważne). Korzystajmy tylko z rankingów, które budzą nasze zaufanie, porównujmy różne zestawienia i kierujmy się własnym interesem.